Pozrite si odpovede na najčastejšie otázky z oblasti ochrany životného prostredia a trvalej udržateľnosti. Ak máte ďalšie, neváhajte nás kontaktovať.
Ak navrhovaná činnosť dosiahne prahovú hodnotu uvedenú v časti A (povinné hodnotenie) podľa prílohy č. 8 zákona 24/2006 Z. z., navrhovateľ je povinný vykonať povinné hodnotenie (veľkú EIA). Ak navrhovaná činnosť dosiahne prahovú hodnotu uvedenú v časti B (zisťovacie konanie) podľa prílohy č. 8 zákona 24/2006 Z. z., navrhovateľ je povinný vykonať zisťovacie konanie (malú EIA).
Zámer EIA je potrebné vypracovať, ak navrhovaná činnosť dosiahne prahovú hodnotu uvedenú v časti A (povinné hodnotenie), alebo v časti B (zisťovacie konanie) podľa prílohy č. 8 zákona 24/2006 Z. z., alebo ak navrhovaná činnosť môže mať podľa odborného stanoviska štátneho orgánu ochrany prírody a krajiny pravdepodobne samostatne alebo v kombinácii s inou činnosťou významný vplyv na územie začlenené do sústavy chránených území, alebo ak ide o navrhovanú činnosť, na ktorú sa vzťahuje osobitný predpis o prevencii závažných priemyselných havárií.
V závislosti od viacerých faktorov akými sú: povaha navrhovanej činnosti, jej vplyvy, počet dotknutých orgánov, obcí a verejnosti môže proces zisťovacieho konania trvať 3 - 6 mesiacov.
Áno, proces EIA zabezpečujeme pre klientov komplexne a to od vypracovania dokumentácie (zámer, oznámenie o zmene, správa o hodnotení), cez vypracovanie doplnení a stanovísk, zastupovanie klienta pri komunikácii s úradom, účasť na verejnom prerokovaní a spoluprácu s odborne spôsobilou osobou za účelom vypracovania odborného posudku až po vydanie záverečného stanoviska resp. rozhodnutia zo zisťovacieho konania príslušným orgánom.
Každá firma alebo živnostník, obec alebo mesto ktorých činnosťou odpad vzniká a to už od 1 gramu (bez limitu množstva).
Priebežne, minimálne však raz za mesiac ak odpad vzniká pravidelne. Ak vzniká nepravidelne, tak v čase jeho vzniku.
Ak je splnená aspoň 1 z 3 podmienok - 1. Ak držiteľ odpadu nakladá ročne súhrne s viac ako 50 kg nebezpečných odpadov, alebo 2. Ak držiteľ odpadu nakladá ročne súhrne s viac ako 1 tonou ostatných odpadov, alebo 3. Ak ide o vznik odpadov uvedených v prílohe č. 3 vyhlášky MŽP SR č. 366/2015 Z. z. bez ohľadu na ich množstvo.
Nie. Na zmiešavanie odpadu musí mať pôvodca odpadu udelený súhlas príslušného orgánu odpadového hospodárstva podľa zákona § 97 ods. 1 písm. i) zákona č. 79/2015 Z. z. na zhromažďovanie odpadov držiteľom odpadu bez predchádzajúceho triedenia, ak vzhľadom na následný spôsob ich zhodnocovania alebo zneškodňovania nie je triedenie a oddelené zhromažďovanie možné alebo účelné.
Ak sa v prevádzke pravidelne zaobchádza s tuhými znečisťujúcimi látkami v množstve väčšom ako 1 t alebo s kvapalnými znečisťujúcimi látkami v množstve väčšom ako 1 m3, alebo ak sa zaobchádza s tuhými prioritnými nebezpečnými látkami v množstve väčšom ako 0,3 t, alebo kvapalnými prioritnými nebezpečnými látkami v množstve väčšom ako 0,3 m3.
Ak sa v prevádzke nachádzajú vodné stavby, právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia sú povinní mať vypracovaný prevádzkový poriadok. Prevádzkový poriadok pre zaobchádzanie so znečisťujúcimi látkami je potrebné mať vypracovaný pri každom zaobchádzaní so znečisťujúcou látkou (napr. nafta, benzín, AdBlue a i.).
Je to akákoľvek látka, ktorá je schopná spôsobiť znečistenie.
Na odber podzemných vôd alebo povrchových vôd a na vypúšťanie odpadových vôd, vôd z povrchového odtoku, geotermálnych, alebo osobitných vôd do povrchových alebo podzemných vôd je potrebné mať povolenie na osobitné užívanie vôd od orgánu štátnej vodnej správy podľa § 21 ods. 1 zákona 364/2004 Z. z. o vodách.
Ak právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia na základe povolenia orgánu štátnej vodnej správy odoberajú vodu alebo vypúšťajú odpadové vody do povrchových alebo podzemných vôd v množstve väčšom ako 400 m3 za deň alebo ak zaobchádzajú s tuhými znečisťujúcimi látkami v množstve väčšom ako 1 t alebo s kvapalnými znečisťujúcimi látkami v množstve väčšom ako 1 m3.
Ak ste vlastníkom alebo prevádzkovateľom malej čistiarne odpadových vôd (ČOV) do 50 ekvivalentných obyvateľov.
Prihláste sa na odber aktualít a sledujte vývoj a trendy v oblasti environmentalistiky. Na mesačnej báze vás budeme informovať o legislatívnych zmenách a odborných článkoch v oblasti ochrany životného prostredia ako aj o novinkách v aplikácii EnviSys.
Vyplňte tento jednoduchý formulár a my vás budeme čoskoro kontaktovať.
V súvislosti s vašou požiadavkou vás budeme v krátkom čase kontaktovať.
Z nám neznámeho dôvodu sa vaša správa neodoslala.
alebo