Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov (PPWR) predstavuje významnú zmenu v návrhu, používaní a vykazovaní obalov, ktorá ovplyvní podniky. Zatiaľ čo dodržiavanie predpisov sa často považovalo za byrokratickú záťaž, PPWR kladie dôraz na transformáciu smerom k udržateľným a cirkulárnym obalovým riešeniam. Nové nariadenie vyžaduje, aby všetky podniky, bez ohľadu na veľkosť, dodržiavali prísne limity a ciele v oblasti recyklovateľnosti a opätovnej použiteľnosti obalov. Spoločnosti, ktoré na to nebudú reagovať, riskujú stratu konkurenčnej výhody, keďže spotrebitelia, investori a regulačné orgány čoraz viac preferujú udržateľné riešenia.


Dňa 11. februára 2025 nadobudlo účinnosť Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2025/40 zo dňa 19. decembra 2024. Nariadenie známe pod skratkou PPWR – Packaging and Packaging Waste Regulation v preklade Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov prináša opatrenia na zníženie odpadu a podporu opätovného použitia obalov.

Nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ. Prijaté Nariadenie mení Nariadenie (EÚ) 2019/1020 a smernicu (EÚ) 2019/904 a ruší smernicu 94/62/ES.

Nariadenie má za cieľ harmonizované uplatňovanie pravidiel a výrazným spôsobom znížiť tvorbu odpadov z obalov (v porovnaní s rokom 2018) a to stanovením záväzných cieľov opätovného použitia (pre roky 2025, 2030 a 2040), obmedzením alebo zákazmi určitých typov obalov a požiadavkami na hospodárske subjekty na minimalizáciu používaných obalov. Nariadenie pokrýva celý životný cyklus obalov.

Čo je „obal“?

„Obal“ je predmet, bez ohľadu na to, z akých materiálov je zhotovený, ktorý je určený na použitie hospodárskym subjektom pri uchovávaní a ochrane výrobkov, manipulácii s nimi, ich dodávaní alebo prezentácii inému hospodárskemu subjektu alebo koncovému používateľovi a ktorý môže mať rôzne formáty na základe svojej funkcie, materiálu a dizajnu, vrátane obalov uvedených pod písm. a) až g), ods. 1, článku 3, Nariadenia.

Obal sa uvedie na trh iba vtedy, ak je v súlade s týmto Nariadením.

Všetky obaly uvedené na trh musia byť recyklovateľné.

Ktorých obalov sa Nariadenie týka?

Všetkých obalov, bez ohľadu na:

„Odpadom z obalov“ sú všetky obaly alebo obalové materiály, ktoré sú odpadom, s výnimkou zvyškov pri výrobe.

Dizajn, výroba a predaj obalov by mali umožňovať ich opätovné použitie čo naj viackrát, alebo vysokokvalitnú recykláciu a minimalizovať ich vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu obalov, ako aj výrobkov, pre ktoré boli navrhnuté.

Obaly by mali byť na zabezpečenie svojej obehovosti navrhnuté a vyrobené tak, aby vo zvýšenej miere umožňovali nahradenie primárnych surovín recyklovanými materiálmi.

Koho sa Nariadenie týka?

Nariadenie sa týka všetkých výrobcov obalov, pričom za výrobcu je považovaný každý:

Bezpečné, udržateľné a recyklovateľné obaly – požiadavky na udržateľnosť

Nové pravidlá zahŕňajú okrem iného tieto požiadavky na balenie:

Vyššie uvedené pravidlá neplatia pre výnimky uvedené vo viacerých článkoch Nariadenia.

Ciele opätovného použitia:

Článok 29 PPWR stanovuje ciele opätovného použitia pre rôzne druhy obalov. Tieto ciele sa dotknú mnohých odvetví a najmä obalových materiálov:

Od 1. januára 2030 musia hospodárske subjekty, ktoré používajú prepravné obaly alebo predajné obaly na prepravu, vrátane výrobkov distribuovaných prostredníctvom elektronického obchodu, vo forme paliet, skladacích plastových škatúľ, škatúľ, podložiek, plastových prepraviek, stredne veľkých kontajnerov na voľne ložený náklad, vedier, sudov a kanistrov akejkoľvek veľkosti a z akéhokoľvek materiálu vrátane pružných formátov alebo fólií a popruhov na palety na stabilizáciu a ochranu výrobkov umiestnených na paletách počas prepravy, aby aspoň 40 % použitých obalov tvorili opakovane použiteľné obaly v rámci systému opakovaného použitia (70 % od roku 2040).

Prepravné obaly a predajné obaly na prepravu, vrátane výrobkov distribuovaných prostredníctvom elektronického obchodu, ktoré sa používajú medzi rôznymi hospodárskymi subjektmi v rámci toho istého členského štátu alebo medzi rôznymi prevádzkami toho istého subjektu, alebo medzi partnerskými podnikmi na území EÚ, musia byť plne opakovane použiteľné.

Od 1. januára 2030 hospodárske subjekty, ktoré používajú skupinové obaly vo forme škatúľ, s výnimkou lepenky, popri spotrebiteľských obaloch na zoskupenie určitého počtu výrobkov s cieľom vytvoriť skladovú alebo distribučnú jednotku, zabezpečia, aby bolo aspoň 10 % takýchto obalov opakovane použiteľných v rámci systému opätovného použitia (25 % od roku 2040).

Od 1. januára 2030 koncoví distribútori, ktorí spotrebiteľom sprístupňujú alkoholické a nealkoholické nápoje v spotrebiteľských obaloch na území členského štátu, zabezpečia, aby sa aspoň 10 % týchto výrobkov sprístupňovalo v obaloch opakovane použiteľných v rámci systému opätovného použitia (40 % v roku 2040).

Požiadavky na označovanie obalov a informovanie

Od 12. augusta 2028 alebo po 24 mesiacoch odo dňa nadobudnutia účinnosti vykonávacích aktov prijatých (podľa toho, čo nastane neskôr) podľa článku 12 (odsekov 6 alebo 7), sa na obaloch uvádzaných na trh uvádza harmonizované označenie obsahujúce informácie o ich materiálovom zložení s cieľom uľahčiť spotrebiteľom triedenie odpadu z obalov.

Označovanie:

Obaly (vrátane obalov pre elektronický obchod, ale nie prepravné obaly alebo obaly, ktoré sú súčasťou systému zálohovania a vrátenia) musia byť označené harmonizovaným označením.

Po prijatí vykonávacieho aktu Komisiou musia byť opakovane použiteľné obaly označené štítkom, ktorý informuje používateľov o možnosti ich opakovaného použitia. Ďalšie informácie o opakovanej použiteľnosti obalu vrátane dostupnosti miestneho, vnútroštátneho alebo celoúnijného systému opätovného použitia a informácie o zberných miestach sa sprístupnia prostredníctvom QR kódu alebo iného typu normalizovaného otvoreného digitálneho dátového nosiča, ktorý uľahčuje vysledovanie obalu a výpočet ciest a obehov, alebo, ak takýto výpočet nie je možný, priemerný odhad.

Opakovane použiteľný spotrebiteľský obal musí byť okrem toho v mieste predaja jasne označený a odlíšený od jednorazových obalov.

Pri kompostovateľných obaloch (ako sú v súčasnosti definované v čl. 9 ods. 1 a 2 PPWR) musí byť uvedené, že materiál je kompostovateľný, ale nie je vhodný na domáce kompostovanie, a že kompostovateľný obal sa nesmie vyhadzovať do prírody.

Obmedzenia týkajúce sa používania niektorých formátov obalov

Od 1. januára 2030 nesmú hospodárske subjekty uvádzať na trh obaly vo formátoch a na použitia, ktoré sa uvádzajú v prílohe V PPWR:

Komisia do 12. februára 2027 po konzultácii s členskými štátmi a s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín uverejní usmernenia, v ktorých podrobnejšie vysvetlí prílohu V vrátane príkladov formátov obalov v rozsahu pôsobnosti a všetky výnimky z obmedzení a poskytne orientačný zoznam ovocia a zeleniny, ktoré sú vyňaté z prílohy V bodu 2.

Komisia do 12. februára 2032 posúdi pozitívny vplyv obmedzení a odchýlok a výnimiek z týchto obmedzení na životné prostredie a zohľadní dostupnosť alternatívnych obalových riešení, ktoré spĺňajú bezpečnostné a hygienické požiadavky uplatniteľné na obaly citlivé na kontakt.

PPWR bude od výrobcov obalov vyžadovať, aby vydali vyhlásenie o zhode pre obaly pred ich uvedením na trh. V tomto vyhlásení sa vyžaduje posúdenie, či je obal v súlade s požiadavkami uvedenými v Nariadení PPWR. Vyhlásenie musí mať osobitný formát a obsah a musí byť uchovávané a na požiadanie poskytnuté úradom:

Ciele pre členské štáty

Zníženie množstva odpadu z obalov na obyvateľa v porovnaní s rokom 2018 aspoň:

Nariadenie PPWR stanovuje v čl. 29 ciele opätovného použitia pre rôzne druhy obalov. Tieto ciele sa dotknú mnohých odvetví a najmä obalových materiálov.

Od kedy sa Nariadenie uplatňuje?

Nariadenie sa uplatňuje od 12. augusta 2026. Jednotlivé povinnosti budú nadobúdať účinnosť v rôznych obdobia uvedených v Nariadení ako aj v závislosti od termínov prijatia delegovaných aktov.

Adaptácia a konkurencieschopnosť

PPWR predstavuje významnú zmenu v regulácii obalov. Firmy, ktoré toto nariadenie vnímajú ako príležitosť na inovácie, vytvárajú potenciál svojej prosperity v budúcnosti. Tie, ktoré s implementáciou meškajú alebo ju vôbec nezačnú, môžu čeliť sankciám a problémom s konkurencieschopnosťou.


Máte ďalšie otázky?

Chcete presne pochopiť vplyv PPWR na vaše podnikanie? Radi vám pomôžeme s odbornou prípravou na nové požiadavky a zabezpečíme, aby bola vaša firma v súlade s predpismi a úspešne sa prispôsobila novým výzvam.