Ministerstvo životného prostredia predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (zákon č. 24/2006 Z. z.). Ide o jednu z najvýznamnejších úprav za posledné roky, ktorej cieľom je prepojiť EIA s ďalšími povoľovacími predpismi vrátane nového stavebného zákona. Hlavným dôvodom je urýchlenie výstavby OZE (obnoviteľné zdroje energie). Pripomienky bolo možné predkladať do 19. mája 2025.
Z článku sa dozviete:
- Kľúčové zmeny, ktoré novela zavedie do EIA procesov a ako ovplyvnia povoľovanie a výstavby OZE.
- Časová os a aktuálny stav legislatívneho procesu.
- Názor z praxe – čo si o novele myslia odborníci z ENVIS.
Prečo sa EIA zákon mení?
Táto dôležitá novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie reaguje na potrebu zosúladenia EIA s ďalšími povoľovacími procesmi, najmä v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, a zároveň plní záväzky Slovenska vyplývajúce z Plánu obnovy, a odolnosti SR (REPowerEU).
Hlavné dôvody a ciele novely uvedené v dôvodovej správe sme pre vás zhrnuli v bodoch nižšie:
- Prepojenie EIA s novým Stavebným zákonom (č. 25/2025 Z. z.) – najmä v oblasti stavieb obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
- Prepojenie EIA s IPKZ (integrovanou prevenciou a kontrolou znečisťovania).
- Vytvorenie zjednoteného povoľovania vybraných OZE projektov (napr. v prípade veternej energie a slnečnej energie) – jedno povoľovacie konanie namiesto viacerých oddelených procesov.
- Upevnenie kompetencií Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) pri povoľovaní OZE.
- Plnenie úloh z Plánu obnovy a odolnosti SR (REPowerEU).
- Zjednodušenie a urýchlenie povoľovania OZE projektov považovaných za verejný záujem.
Kľúčové zmeny v procesoch EIA, ktoré novela zavádza
Na dosiahnutie cieľov prináša návrh zákona viacero nových inštitútov, ako aj zásadnú zmenu kompetencií štátnych orgánov a zrýchlenie povoľovacích konaní. Tie najdôležitejšie sú:
- Zavedenie inštitútu „zjednoteného povoľovania“. Ide o nové jednotné konanie, ktoré zlúči procesy podľa IPKZ zákona, EIA a stavebného práva s cieľom urýchliť povoľovanie OZE projektov. Zjednotené konanie sa považuje za predvolený režim, ak navrhovateľ výslovne nepožiada o samostatné vedenie konaní.
- Pod nový pojem „osobitná prevádzka“ budú spadať aj zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov (mimo hydroelektrární). To umožní aplikáciu zjednoteného povoľovania na tieto projekty OZE.
- Veterné a slnečné elektrárne, budú po novom posudzované ako projekty vo verejnom záujme – čo má zrýchliť ich schvaľovanie a znížiť počet námietok. Cieľom je prispieť k tomu, aby bolo záväzné stanovisko zo zisťovacieho konania týkajúce sa projektov OZE spĺňajúcich definíciu nadradeného verejného záujmu vydané čo najrýchlejšie a prednostne.
- Slovenská inšpekcia životného prostredia bude povoľovať OZE. Navrhovaná úprava ustanovuje SIŽP ako špeciálny stavebný úrad pre vybrané OZE okrem hydroelektrární.
- Zavedenie definície tzv. „nulového variantu“: každá EIA bude musieť zhodnotiť aj možnosť „neurobiť nič“, a teda bude obsahovať analýzu, čo sa stane, ak sa projekt nezrealizuje.
- Nové lehoty a pravidlá pre konania s cieľom zrýchliť povoľovacie procesy. Napríklad rozhodnutie o stavebnom zámere musí SIŽP ako špeciálny stavebný úrad vydať do 60 dní od ústneho pojednávania v rámci zjednoteného povoľovacieho konania pre projekty OZE - slnečné a veterné.
Novela EIA: časová os a stav legislatívneho procesu
Navrhovaná účinnosť zákona je stanovená na 31. októbra 2025 s odkladom účinnosti pre niektoré inštitúty do 1. júla 2026. Celý legislatívny proces môžete sledovať na tomto odkaze.
Sledujte aj ENVIS newsletter – budeme vás priebežne informovať o priebehu legislatívneho procesu a interpretáciách zmien pre prax.
Názor z praxe – čo si o novele myslia odborníci z ENVIS?
Podľa Petra Socháňa, výkonného riaditeľa ENVIS, s.r.o., prináša predmetná novela množstvo čiastkových zmien, ktoré spresňujú jednotlivé časti procesu EIA. “Predovšetkým však obsahuje ambiciózny plán zavedenia zjednoteného povoľovacieho procesu pre osobitné prevádzky, ako sú napr. OZE. Ten predpokladá, že všetky povoľovacie a posudzovacie procesy prebiehajú súčasne a rozhodnutie bude vydané do 60 dní od ústneho pojednávania najneskôr do 6 mesiacov od začatia konania," komentuje Peter Socháň najvýraznejšie časové úspory, ktoré si zákonodarcovia sľubujú od tejto novely.
Z praxe ENVIS: Ako prebieha EIA pre veterný park
Zaujíma vás, ako vyzerá proces posudzovania vplyvov na životné prostredie v reálnom projekte? Prečítajte si našu prípadovú štúdiu o plánovanom veternom parku s výkonom 30 MW na severovýchode Slovenska. Lokalita známa drevenými kostolíkmi si vyžiadala citlivý prístup k vizuálnemu a krajinnému vplyvu.

EIA v praxi: kam ďalej?
Zaujíma vás viac o EIA? Tu nájdete podrobnosti aj praktickú pomoc.
Chcete vedieť, ako presne funguje proces EIA? Pozrite si nášho prehľadného sprievodcu: účel EIA, právny rámec, účastníci, kľúčové kroky aj časový harmonogram nájdete tu:
Potrebujete zabezpečiť EIA pre váš projekt? Spoľahnite sa na odborníkov z ENVIS – od dokumentácie až po komunikáciu s verejnosťou a úradmi. Zistite, ako vám vieme pomôcť.
V ENVIS máme za sebou aj tieto EIA projekty:
- Veterný park Paňa (2023)
- Rekonštrukcia ČS PHM SHELL Nové Mesto nad Váhom (2023)
- Novostavba technologického pavilónu a internátu s jedálňou v areáli VŠVU na Drotárskej ceste v Bratislave (2023)
- Veterný park Sziget (2023)
- Veterný park Popudinské Močidľany – Radošovce (2024)
- Veterný park Močenok (2024)
- Fotovoltická elektráreň Lakšárska Nová Ves (2024)
- Výrobno-skladový areál KECH (2024).